wtorek, 11 października 2016

Wróg publiczny (1998) - Enemy of the State

Dramat | Akcja     USA     2g. 12m.


Wpływowy kongresman Stanów Zjednoczonych (Jason Robards), który sprzeciwia się wprowadzeniu nowego prawa umożliwiającego nieskrępowaną inwigilację obywateli, zostaje zamordowany przez ambitnego urzędnika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, Thomasa Briana Reynoldsa i dwóch jego ludzi.
Zbrodnię, która ma miejsce w parku, przypadkowo rejestruje kamera zajmującego się fotografowaniem przyrody Daniela Zavitza. Ludzie Reynoldsa trafiają na trop Zavitza, który zdążył odkryć zawartość kasety i ruszają za nim w pościg. Uciekając Zavitz przypadkowo trafia na swego kolegę ze studiów, młodego prawnika Roberta Claytona Deana. Niepostrzeżenie wsuwa mu do torby z zakupami kasetę i w chwilę potem ginie potrącony przez samochód. Wkrótce życiem nieświadomego Roberta Claytona Deana, cieszącego się szczęściem rodzinnym i sukcesem zawodowym, wstrząśnie szereg niezwykłych zbiegów okoliczności: nieoczekiwanie traci pracę; żona, której ktoś anonimowy podesłał kompromitujące zdjęcia, każe opuścić mu dom; jego karty kredytowe nagle przestają mieć pokrycie. Dean zdaje sobie powoli sprawę, że został wplątany w śmiertelnie groźną aferę, a jedynym jego sojusznikiem okazuje się enigmatyczny Brill, dla którego współczesne techniki szpiegowskie zdają się nie mieć tajemnic. Tylko z jego pomocą Robert Clayton Dean oczyścić się może z oskarżeń o zabójstwo, którego nie popełnił... 


Reżyseria  Tony Scott
Scenariusz

Obsada:Will Smith Will Smith
Robert Clayton Dean
Gene Hackman Gene Hackman
Edward Lyle
Jon Voight Jon Voight
Thomas Brian Reynolds
Lisa Bonet Lisa Bonet
Rachel Banks

Regina King Regina King
Carla Dean
Stuart Wilson Stuart Wilson
Kongresmen Sam Albert

Ian Hart Ian Hart
Bingham

Laura Cayouette Laura Cayouette
Christa Hawkins

 

TRAILER:Dodatkowe informacje:

PREMIERA:
1998-12-25 (kino), 1998-11-16 (świat), 2004-01-28 (dvd)
WYTWÓRNIA:
Touchstone Pictures
Jerry Bruckheimer Films
Don Simpson/Jerry Bruckheimer Films
KRAJ PRODUKCJI: USA
GATUNEK: Dramat | Akcja
CZAS TRWANIA: 132 min / wer. spec.: 140 minut
BUDŻET: 90 000 000 USD
 
PODSUMOWANIE: Trzymająca w napięciu, błyskotliwa sensacja z Willem Smithem i Genem Hackmanem. Film pokazuje, że ograniczanie prywatności obywateli dla zapewnienia ich bezpieczeństwa może pociągnąć za sobą fatalne skutki, jeżeli narzędzia do ich uzyskiwania dostaną się w niepowołane ręce. Znakomity film z bardzo ciekawym zakończeniem. Nie pozwala się nudzić. Film podejmuje ważny temat jakim niewątpliwie jest ochrona prywatności. Do tego temat zostaje podany w interesujący i "szybki" sposób. Nie ulega wątpliwości że jest to kino akcji, ale z najwyższej półki. Akcja postępuje z zawrotną prędkością, oglądamy niesamowity sprzęt i możliwości techniczne ( czasem mocno przesadzone ), które robią wrażenie. Bardzo dobre kino akcji z ciekawymi rolami Hackmana i Smitha. warto poświecić trochę czasu na ten film.
 
OCENA FILMU:
FABUŁA: 7/10
AKTORZY: 8/10
MUZYKA: 6/10
SCENOGRAFIA: 7/10
EFEKTY SPECJALNE: 7/10
 
OCENA OGÓLNA: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceny:

Oceny:
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...