czwartek, 26 stycznia 2017

Zły Mikołaj (2003) - Bad Santa

Komedia     USA     1g. 31m.


Jak to zwykle bywa przed Świętami Bożego Narodzenia, tłumy ludzi wybierają się na wielkie świąteczne zakupy. Korzystając z ogólnego zamieszania i przedświątecznej gorączki, wśród kupujących grasuje dwóch oszustów przebranych za Świętego Mikołaja i jego elfa, kradną oni co popadnie. Jednak na ich drodze staje nieoczekiwanie spotkany 8-latek, który pokazuje im i uświadamia prawdziwe znaczenie i czar Świąt Bożego Narodzenia. 

Reżyseria  Terry Zwigoff
Scenariusz,


Billy Bob Thornton Billy Bob Thornton
Willie T. Soke
Cloris Leachman Cloris Leachman
Babcia (niewymieniony w czołówce)

Bernie Mac Bernie Mac
Gin Slagel
Lauren Graham Lauren Graham
Sue
Ethan Phillips Ethan Phillips
Roger Merman

John Ritter John Ritter
Bob Chipeska
Lauren Tom Lauren Tom
Lois

Tony Cox Tony Cox
Marcus

DODATKOWE INFORMACJE:

PREMIERA:
2004-11-26 (kino), 2003-11-26 (świat), 2005-01-17 (dvd)
DYSTRYBUTOR: SPI International Polska
KRAJ PRODUKCJI: USA, Niemcy
GATUNEK: Komedia
CZAS TRWANIA: 91 min/ wer. reż.: 88 min/ wer. spec.: 98 minut
BUDŻET: 18 000 000 USD
 
CIEKAWOSTKI:
 
ROLE:
 • W roli Williego pierwotnie osadzony miał być Bill Murray, zrezygnował on jednak na rzecz udziału w filmie "Między słowami". Larry David miał zagrać rolę Williego. 
 • Jack Nicholson chciał nakręcić ten film, jednak przeszkodziły mu w tym wcześniejsze zobowiązania co do filmu "Lepiej późno niż później".
 • Odtwarzający postać komendanta policji John Bunnell naprawdę pełni funkcję szeryfa i prowadzi program pt. "World's Wildest Police Videos"

BŁĘDY:
 • W jednej ze scen dzieciak kicha na Willie'ego czekoladą, tym samym brudząc mu całą twarz i brodę. Jednak następnie czekolada znika pomiędzy ujęciami.
 • Kiedy dzieciak czyta Willie'emu opowieść z kalendarza adwentowego, szlafrok, który mężczyzna ma na sobie, opada mu z ramion, jednak potem znajduje się na swoim miejscu pomiędzy ujęciami.
 • Kiedy Willie ucieka do domu przed policją, trzymając pluszowego słonia, na ulicy znikają worki z piaskiem i świeczkami, które kilka scen wcześniej sam ustawiał.
 • W początkowych scenach filmu, kiedy Willie zostaje wyrzucony przez bar, razem z nim upadają dwa stołki. Mimo to w następnym ujęciu stołki pozostają nietknięte.
 • Kiedy Willie jest w biurze Boba, krawat tego drugiego z motywami świątecznymi zmienia kolor i styl pomiędzy ujęciami.Kiedy Willie budzi się po pierwszej nocy przespanej u dzieciaka w domu, ten wita go szklanką wody. W następny ujęciu szklanka jest pełna soku pomarańczowego.

MIEJSCE KRĘCENIA:
 • Film kręcono w Los Angeles, Torrance, Long Beach i Santa Clarita (Kalifornia, USA).
 
POZOSTAŁE:
 • Billy Bob Thornton przyznał, że kilkakrotnie podczas kręcenia filmu był naprawdę pijany.
 • Film zadedykowany jest pamięci Johna Rittera, który zmarł niedługo po jego nakręceniu. 
 • Zdjęcia do filmu kręcono od 8 lipca do września 2002 roku. 


PODSUMOWANIE: Najważniejszą zaletą tej komedii jest jej obsada. Ludzie odpowiedzialni za casting wypełnili swe zadanie w 100% minimum. Thornton raz jeszcze gra człowieka przegranego, zapijaczonego i zgorzkniałego. Robi to jednak z komediowym wdziękiem, który jest kluczem do tej postaci. Można się na nim naprawdę pośmiać, jest kilka scenek na których można płakać ze śmiechu. Nie jest on kolejną żenadą, ale naprawdę wartą obejrzenia czarną komedią. Na upartego można by nawet powiedzieć, iż ma w sobie przesłanie. Ukazuje, że chociaż życie jest do bani, to nie należy się poddawać. Rewelacyjna gra Thotntona -dawno nikt tak pięknie -obrzydliwie nie zagrał alkoholika- dobra realizacja,dobra akcja -świetny na przedświąteczne popołudnie.

OCENA FILMU:
FABUŁA: 7/10
AKTORZY: 7/10
MUZYKA: 7/10
SCENOGRAFIA: 6/10
 
OGÓLNA OCENA: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceny:

Oceny:
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...