piątek, 3 marca 2017

Szklana pułapka 5 (2013) - A Good Day to Die Hard

Akcja | Kryminał     USA     1g. 38m.


Niezawodny policjant pochodzący z Nowego Jorku John McClane (Bruce Willis) powraca po sześciu latach. Gdy dostaje wiadomość, że jego dorosły syn Jack (Jai Courtney) trafił do więzienia w Moskwie, postanawia bez wahania mu pomóc. Na miejscu dowiaduję się, że Jack to nie kto inny jak doświadczony i doskonale wyszkolonym agent CIA, który uczestniczy w tajnej misji.
McClane'owie odkładają więc na bok wzajemne pretensje i łączą siły, by stawić czoła najbardziej niebezpiecznym przestępcom, z jakimi mieli kiedykolwiek do czynienia. Ich zadaniem jest ochrona niejakiego Komarova (Sebastian Koch), który w czasach zimnej wojny razem z Chagarinem (Sergei Kolesnikov) planował ukraść pluton. Trzy dekady później, Chagarin nadal planuję atak nuklearny wymierzony w światowe mocarstwa, a Komarov współpracuję z amerykańskim wywiadem. John i Jack wypowiadają wojnę niebezpiecznym terrorystom. Trop prowadzi ich na Ukrainę do zrujnowanego po katastrofie elektrowni jądrowej Czarnobyla.


Reżyseria:   John Moore
Scenariusz


Bruce Willis Bruce Willis
John McClane
Jai Courtney Jai Courtney
Jack McClane
Sebastian Koch Sebastian Koch
Komarov
Mary Elizabeth Winstead Mary Elizabeth Winstead
Lucy McClane

Yuliya Snigir Yuliya Snigir
Irina
Radivoje Bukvic Radivoje Bukvic
Alik

Cole Hauser Cole Hauser
Collins

Amaury Nolasco Amaury Nolasco
MurphyDODATKOWE INFORMACJE:

PREMIERA:
2013-02-14 (kino), 2013-02-14 (świat), 2013-06-26 (dvd)
DYSTRYBUTOR: Imperial - CinePix
WYTWÓRNIA:
Dune Entertainment
Media Magik Entertainment
Twentieth Century Fox Film Corporation
KRAJ PRODUKCJI: USA
GATUNEK: Akcja | Kryminał
WIEK: od 16 lat
CZAS TRWANIA: 98 minut
BUDŻET: 92 000 000 USD
 

CIEKAWOSTKI: 

ROLE:

 • Do roli syna Johna McClane'a kandydowali: Aaron Paul, James Badge Dale, Paul Walker, Ben Foster, Shiloh Fernandez, Milo Ventimiglia, Paul Dano, Steven R. McQueen, D.J. Cotrona i Liam Hemsworth. Ostatecznie wybrano jednak Jaia Courtneya.
 • Początkowo film miał wyreżyserować Noam Murro, ale uniemożliwiły mu to zobowiązania względem "300: Battle of Artemisia". Innymi kandydatami byli: Joe Cornish, Justin Lin i Nicolas Winding Refn.

 

BŁĘDY:

 • W scenie pościgu pancernego wozu za niebieskim wanem młodego McLane'a niebieski wan traci jedno z przednich świateł, wisi ono na kablach. Gdy seniorowi udaje się wywrócić wóz Rosjan, młody zastanawia się czy wrócić po ojca. Gdy w końcu się decyduje pokazana jest nawrotka niebieskiego wana, który ma oba światła na swoim miejscu. Potem światło znów zwisa na kablach.
 • McClane mówi, że Grenoble to miasto w Szwajcarii, podczas gdy tak naprawdę znajduje się ono we Francji, 50 km od granicy szwajcarskiej. Podobnie z Czarnobylem - bohaterowie twierdzą, że leży w Rosji, a w rzeczywistości jest na Ukrainie.
 • Kiedy McClane wraz z córką przybywa na lotnisko, w tle widać flagę Węgier i Unii Europejskiej. Ta scena w filmie rozgrywa się jednak na lotnisku w Nowym Jorku. 
 • Podczas pościgu na rosyjskiej autostradzie na lampach przy drodze można dostrzec węgierskie reklamy centrów handlowych IKEA i Árkád.
 • W scenie mającej miejsce w ruinach Czarnobyla, na masce przeciwgazowej jednej z osób, można dostrzec odbicie kamerzysty.
 • Podczas ucieczki córki Yurija z hotelu, kolor tasaka zmienia się z zielonego na brązowy.
 • Pod koniec filmu Jack i John wpadli do wody. W kolejnej scenie, gdy wychodzili z budynku, ich ubrania były suche.
 • W czasie rozmowy o Czarnobylu z twarzy Jacka nagle znika krew.
 • Przyjazd samochodem z Moskwy do miejscowości Prypeć zajął Jackowi i  Johnowi jedną noc. Jest to niemożliwe. Dystans pomiędzy miastami to ok. 1000 km i przejechanie go autem zajmuje minimum 12 godzin.
 • Elektrownia jądrowa w Czarnobylu położona jest 4 km od miasta Prypeć i jest niewidoczna z tej miejscowości, gdyż otacza ją las. W filmie jednak można ją bardzo łatwo stamtąd dostrzec.
 • Kiedy Jack ucieka z sądu na jednym ujęciu widać, że ręce ma skute kajdankami. Na kolejnym natomiast, kajdanki były otwarte.
 • Po ucieczce z pierwszej zasadzki, rana po postrzale znajdująca się na ramieniu Komarova całkowicie znika.
 • Podczas pościgu samochodowego ulice miasta są na przemian mokre i suche w zależności od ujęcia.
 • W scenie, w której John i Jack kradną samochód sprzed klubu nocnego, próbują otworzyć drzwi Maserati Quattroporte. Chociaż kluczyk, który zdobył John oraz ujęcia bagażnika pełnego broni należą do Quattroporte, to w następnych scenach John i Jack jadą Maybachem 57.

 

MIEJSCE KRĘCENIA:

 • Zdjęcia do filmu powstały w Belgradzie (Serbia) i Budapeszcie (Węgry).

 

POZOSTAŁE:

 • Główne zdjęcia do filmu kręcono od 23 kwietnia do sierpnia 2012 roku.
 • Dla potrzeb promocji filmu w Japonii wykonano naturalnej wielkości figurę Johna McClane'a z czekolady.

 

PODSUMOWANIE: Film jest dość specyficzny. Aktorzy grają na luzie, cały film pod względem gry aktorskiej jest o słabszy od poprzedniczek, chyba najgorszy tak naprawdę, ale mi osobiście bardzo podobały się wszelkie pościgi, strzelaniny itp. Demolka totalna, kosmiczna, ale wciągająca!!! To jest film dla osób co chcą obejrzeć szaloną rozwałke. Lekkie kino akcji, fajne na niedzielny wieczór, a dla fanów serii dobre wspomnienie dawnych czasów, samo to że Bruce Willis zagrał tutaj "pełnowartościową" rolę jest już atutem, wiadomo wiek już nie ten. Jest tu trochę absurdu, ale też trochę śmiesznych tekstów w starym stylu, ogólnie film trzyma poziom.
OCENA FILMU:
FABUŁA: 6/10
AKTORZY: 6/10
MUZYKA: 6/10
SCENOGRAFIA: 7/10
EFEKTY SPECJALNE: 7/10
 
OCENA OGÓLNA: 6/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceny:

Oceny:
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...