wtorek, 2 lutego 2016

Podróż za jeden uśmiech (1971-1972)

Serial     Polska     29 minut
 

Adaptacja przygodowej powieści dla młodzieży Adama Bahdaja. Poldek Wanatowicz i Janusz Fąferski są ciotecznymi braćmi. Pierwszy – pomysłowy i żądny przygód. Drugi – fajtłapowaty maminsynek , którego wszyscy nazywają „Duduś”.
Zbliżają się wakacje. Chłopcy mają wyjechać nad morze. Okazuje się, że ojciec Poldka nie może ich odwieźć, więc powierza tę misję ciotce… Chłopcy mają wyruszyć w podróż sami. Na dworcu kolejowym stwierdzają, że chyba zgubili pieniądze na bilety. Zrozpaczony Duduś chce wracać do domu. Przedsiębiorczy Poldek postanawia, że pojadą nad morze autostopem… 


Reżyseria:   Stanisław Jędryka
Scenariusz:   Adam Bahdaj Obsada:

Henryk Gołębiewski Henryk Gołębiewski
Poldek Wanatowicz
Filip Łobodziński Filip Łobodziński
Janusz "Duduś" Fąferski, cioteczny brat Poldka
Alina Janowska Alina Janowska
"Ciocia Ula", królowa autostopu, koleżanka ojca Poldka z pracy - biura konstrukcyjnego
Krystyna Borowicz
Kelnerka w zajeździe
Teofila Koronkiewicz Teofila Koronkiewicz
Pani z pociągu
Lidia Korsakówna Lidia Korsakówna
Pani z campingu
Hanna Skarżanka Hanna Skarżanka
Gospodyni
Teresa Szmigielówna Teresa Szmigielówna
Matka Poldka

Odcinki:Pechowy dzień 1x1


Poldek, zaradny nastolatek i Duduś - jego niezaradny życiowo, choć przemądrzały rówieśnik - mają sami jechać nad morze. Niestety tracą pieniądze przeznaczone na podróż. Teraz tylko pomysłowość Poldka może doprowadzić ich do celu. 

Hotel pod gwiazdami 1x2

Poldek i Duduś nie mają wyboru. Muszą sami sobie radzić w podróży. Dołączają się do dzieci z kolonii. Wychowawca kolonistów zaczyna podejrzewać, że dwóch nieznanych mu chłopców uciekło z domu. Poldek i Duduś opuszczają wiec ukradkiem kolonię i muszą sobie poszukać innego noclegu. 

Babciu! Ratunku! 1x3

Po przygodzie z kolonistami, Poldek postanawia, że chłopcy muszą być ostrożniejsi podróżując na własną rękę. Tym razem udaje im się wślizgnąć do dużego meblowozu i przejechać w ten sposób kawałek drogi. Niestety kierowca odkrywa małych podróżników i zostawia ich w szczerym polu na pastwę losu. 


Grzybobranie 1x4

Po tym jak kierowca meblowozu zostawił chłopców w szczerym polu, mali podróżnicy docierają do pewnej leśniczówki. Tu poznają tajemniczą ciocię Ulę, która umie wróżyć z kart. Kiedy nadchodzi czas dalszej podróży, chłopcy wyruszają samochodem pełnym cieląt. 

Królowa autostopu 1x5

W dalsza drogę chłopcy wyruszyli z dopiero co poznaną ciocią Ulą. Kobieta okazuje się być urodzoną podróżniczką i autostopowiczką. Trio nie dociera jednak daleko, kiedy natrafia na grupę trampów, którzy nie dają kobiecie i dzieciakom wyboru - w dalsza drogę ruszają razem. 

Polowanie na kapelusz 1x6

Podróżujący okazją chłopcy docierają wreszcie nad Bałtyk. Są przekonani, że ciocia Ula wsiadła do szoferki samochodu-chłodni i również jest na miejscu. Okazuje się jednak, że nastąpiło fatalne nieporozumienie. Ciocia została nad jeziorem, skąd zabrał ich uprzejmy kierowca. Pechowi podróżnicy oddają bagaże do przechowalni, a następnie wyruszają na sopockie molo - najbardziej uczęszczane miejsce w okolicy. Po drodze niemal wszędzie zostawiają wiadomość dla cioci Uli, gdyby ich szukała. Siedząc w kawiarni przy molo chłopcy są świadkami przypadkowej zamiany słomkowych kapeluszy. Okazuje się, że jeden z właścicieli ma powód do ogromnego zmartwienia. W jego kapeluszu był bowiem schowany kupon loterii, na który padła wielka wygrana - sto tysięcy złotych. Roztargniony pan usiłuje odzyskać tak cenne nakrycie głowy, a chłopcy próbują mu pomóc. Tym chętniej prowadzą poszukiwania, gdy dowiadują się, że czeka ich wysoka nagroda. Po wielu perypetiach odnajdują wreszcie zgubę. Ale najwyraźniej prześladuje ich pech. Nagroda przechodzi im koło nosa, a ciocia Ula nie daje znaku życia. 


Pożegnanie z Dudusiem 1x7

Poldek i Duduś dotarli nareszcie do celu - nad Bałtyk. Ich przygody i kłopoty nie kończą się jednak. Chłopcy niespodziewanie się rozłączają. Duduś po raz

 


Dodatkowe informacje:

PREMIERA: 1972-03-27 (kino), 2009-07-17 (dvd)
KRAJ PRODUKCJI: Polska
GATUNEK: Serial przygodowy
CZAS TRWANIA: odc.: 29 minut
 
PODSUMOWANIE: Niezapomniany serial dla dzieci z dzieciństwa każdy z nas by chciał przeżyć tyle przygód co bohaterowie tegoż serialu. Każdy z nas chciałby przenieść się do czasów swego dzieciństwa. Tutaj mamy możliwość chodź na chwilę to zrobić i razem z bohaterami przeżyć przygodę swojego życia. Niezapomniany serial z dzieciństwa.
 
OCENA FILMU:
FABUŁA: 8/10
AKTORZY: 8/10
MUZYKA: 8/10
SCENOGRAFIA: 7/10
 
OCENA OGÓLNA: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceny:

Oceny:
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...