poniedziałek, 10 października 2016

Taksówkarz (1976) - Taxi Driver

Dramat     USA     1g. 53m.


Travis (Robert De Niro), weteran wojny w Wietnamie cierpiący na bezsenność, zatrudnia się jako taksówkarz na nocnej zmianie. Jeżdżąc wieczorami po Nowym Jorku, styka się z najbardziej podejrzanymi i niebezpiecznymi ludźmi i zdaje sobie sprawę, ile otacza go przemocy i okrucieństwa.
Próbuje, bezskutecznie zresztą, nawiązać znajomość z pracowniczką kampanii wyborczej, Betsy (Cybill Shepherd). Spotyka też młodą prostytutkę Iris (Jodie Foster), którą chce uwolnić od ciemiężyciela. Mężczyzna postanawia na własną rękę rozprawić się z całym "robactwem" tego miasta... 


Reżyseria:   Martin Scorsese
Scenariusz:  

Obsada:Robert De Niro Robert De Niro
Travis Bickle
Jodie Foster Jodie Foster
Iris
Albert Brooks Albert Brooks
Tom

Harvey Keitel Harvey Keitel
Sport

Leonard Harris
Charles Palantine

Peter Boyle Peter Boyle
Wizard

Cybill Shepherd Cybill Shepherd
Betsy

Norman Matlock
Charlie T

 

TRAILER:

  

Dodatkowe informacje:

PREMIERA: 1976-12-31 (kino), 1976-02-08 (świat)
WYTWÓRNIA:
Columbia Pictures Corporation
Bill/Phillips
Italo/Judeo Productions
KRAJ PRODUKCJI: USA
GATUNEK: Dramat
CZAS TRWANIA: 113 minut
BUDŻET: 1 300 000 USD
 
PODSUMOWANIE: W filmie zaprezentowano niesamowicie ciężki klimat. Dziwki, alfonsi, narkomani, dilerzy- miasto w nocy żyje swoim mrocznym życiem, ze swoimi tajemnicami. Tak naprawdę oprócz glin, tylko taksówkarze są łącznikami między tym normalnym, kolportowanym światem, a zakazaną strefą dla zwykłych, prawych obywateli. Znakomicie zrealizowany, doskonale prowadzony. Wielowarstwowość przekazu, poruszane zagadnienia. Świetnie dogłębnie zbudowana postać głównego bohatera. Do tego kunsztowna gra aktorska. Na koniec otwarte zakończenie. Bez wątpienia zasłużenie ten obraz Scorsese wpisuje się w kanon klasyki kina. To co mnie ujęło to niewątpliwie sposób w jaki brutalna rzeczywistość miesza się z wyidealizowanym wewnętrznym światem głównego bohatera. To niezrozumienie z zewnątrz jest w pewien sposób przerażające ponieważ w gruncie rzeczy tytułowy taksówkarz w kwestiach moralnych miał rację. Jego błąd polegał na tym iż łudził się, że to zapewni mu szczęście. Bardzo dobry,życiowy film.. Niby prosty, bez fajerwerków a jednak coś urzeka w tym filmie.. Polecam.
 
OCENA FILMU:
FABUŁA: 7/10
AKTORZY: 8/10
MUZYKA: 6/10
SCENOGRAFIA: 7/10
 
OCENA OGÓLNA: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceny:

Oceny:
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...