niedziela, 19 lutego 2017

Szakal (1997) - Jackal

Akcja | Kryminał     Francja     1g. 59m.


Są na świecie siły równie potężne jak narody. Mają zdolność, by wypowiedzieć wojnę i środki, by ją prowadzić. Ich motywy mogą być polityczne, finansowe lub osobiste. Lecz cel jest zawsze ten sam: przekazać informację nasiąkniętą krwią, by zasiać strach w sercach i umysłach tych, których z jakiegokolwiek powodu uważają za wrogów. Bezwzględny zabójca (Bruce Willis) został wynajęty przez międzynarodowe gangi, żeby zlikwidować bardzo ważną osobistość ze szczytu władzy amerykańskiej.
Znany jest tylko jego pseudonim - Szakal. Świadomy obecności Szakala, lecz niepewny jego zamiarów szef FBI (Sidney Poitier) staje wobec największego wyzwania w swojej karierze. Pracując z rosyjskim oficerem Valentine Koslovą (Diane Venora) musi znaleźć jakiś sposób, by wytropić groźnego zabójcę. Zdesperowani, niechętnie zdają sobie sprawę z tego, że jedynym sposobem, żeby powstrzymać bandytę, jest zaufać człowiekowi, który myśli tak jak on. Efektem tego jest zwerbowanie do współpracy odbywającego karę więzienia irlandzkiego terrorysty Declana Mulqueena (Richard Gere), który ma z Szakalem swoje własne porachunki. Razem, ci całkiem różni ludzie wypowiadają wojnę czasowi, by powstrzymać tajemniczego mordercę, zanim ten zdąży dotrzymać warunków swojej krwawej umowy.

Reżyseria:   Michael Caton-Jones
Scenariusz

Obsada:Bruce Willis Bruce Willis
"Szakal"
Richard Gere Richard Gere
Declan Mulqueen
Sidney Poitier Sidney Poitier
Carter Preston, zastępca dyrektora FBI
Diane Venora Diane Venora
Major Valentina Koslova
Mathilda May Mathilda May
Isabella Zanconia
J.K. Simmons J.K. Simmons
Agent FBI T. I. Witherspoon

Richard Lineback Richard Lineback
Agent FBI McMurphy

John Cunningham John Cunningham
Donald Brown, dyrektor FBI

 
DODATKOWE INFORMACJE:

PREMIERA:
1998-01-30 (kino), 1997-11-14 (świat), 2001-09-03 (dvd)
DYSTRYBUTOR: ITI Cinema
WYTWÓRNIA:
Universal Pictures
Mutual Film Company
Alphaville Films 
KRAJ PRODUKCJI: Francja, Japonia, Niemcy, USA, Wielka Brytania
GATUNEK: Akcja | Kryminał
WIEK: od 16 lat
CZAS TRWANIA: 119 minut
BUDŻET: 60 000 000 USD
 

CIEKAWOSTKI: 

 

ROLE:  

 • Zanim zaangażowano Bruce'a Willisa, rolę Szakala proponowano Richardowi Gere. Gere wolał jednak zagrać bohatera pozytywnego.
 • Role w filmie zostały odrzucone przez Matthew McConaughey'a, Seana Connery i Liama Neeson'a.
 

BŁĘDY:

 • Plama krwi na ścianie stacji metra znika, po tym jak Szakal zostaje ranny.
 • Kiedy Szakal patrzy przez lornetkę na Pierwszą Damę nosi ciemne okulary, lecz obraz jaki widzi jest zupełnie jasny.
 • Kiedy Witherspoon zostaje zastrzelony w domu Isabelli plamy krwi na jego ubraniu znikają po tym, jak Szakal odchodzi.
 • Ułożenie palców Kozlovej na twarzy Declana zmienia się między ujęciami.
 • Declan jest zupełnie czysty i ogolony po skoku do wody w Marinie.
 • W filmie jest mowa o polskim działku ZSU-33 kaliber, lecz takowe nie istnieje w rzeczywistości. Wykorzystane i imitujące nasze działko w filmie to broń produkcji radzieckiej o nazwie KM KPV, a od 1949 roku nazywane KPVT.

 

MIEJSCE KRĘCENIA:

 • Film kręcono w Chicago (Illinois, USA), Richmond (Wirginia, USA) Charleston, Yemassee, Summerville (Karolina Południowa, USA),Wilmington (Karolina Północna), Waszyngtonie (Dystrykt Kolumbii, USA), Laval, Montrealu, Mirabel (Kanada), Vantcie, Porvoo, Ullanlinnie, Valkosaari (Finlandia), Londynie (Anglia, Wielka Brytania) oraz w Moskwie (Rosja). 

 

POZOSTAŁE:

 • Bruce Willis poprosił o przerobienie sceny, w której zabija homoseksualistę w taki sposób, żeby bardziej ewidentny był motyw: homoseksualista zginął, ponieważ rozpoznał Szakala, a nie z powodu swoich preferencji seksualnych.
 • Po zakończeniu zdjęć do filmu Gere i Willis podobno obiecali sobie nigdy więcej ze sobą nie pracować.
 • 91-letni Fred Zinnemann, reżyser filmu "Dzień szakala" z 1973 roku, na podstawie którego opiera się ta wersja, w zasadzie na kilka miesięcy przed swoją śmiercią wywalczył ze studiem Universal zmianę tytułu. Uznał, że jego film przetrwał próbę czasu i nie życzył sobie, aby remake nosił identyczny tytuł.

 

PODSUMOWANIE: Bardzo dobry film. Zaskoczyła mnie dobra gra R.Gere, który kojarzy mi się przeważnie z romansidłami. B.Willis w swoim żywiole, na swoim poziomie. Film od początku do końca trzyma w napięciu, dobre tempo akcji, ciekawa muzyka. Dla miłośników sensacji o nurcie szpiegowskim film wprost nieodzowny. Postać tytułowego Szakala została ciekawie zagrana przez Bruce'a Willisa, dzięki czemu film nabiera barw. Richard Gere również świetnie spisał się w roli bohatera pozytywnego w tych czasach bardzo brakuje filmów tego typu. Świetny klimat, ciśnienie i gra aktorska,a także rewelacyjna muzyka nadają temu filmowi niepowtarzalnego uroku. Naprawdę dobry film. Polecam każdemu fanowi sensacji.
OCENA FILMU:
FABUŁA: 7/10
AKTORZY: 7/10
MUZYKA: 7/10
SCENOGRAFIA: 6/10
EFEKTY SPECJALNE: 6/10
 
OCENA OGÓLNA: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceny:

Oceny:
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...